Odjel za metodologiju i doktrinu Centra izvrsnosti je mjesto znanja zaduženo za izučavanje i stvaranje jedinstvene OSINT metodologije koja će državama članicama, drugim entitetima i stručnjacima pružiti unificiranu i standardiziranu OSINT praksu.
Metodologija se najopćenitije može definirati kao specificiran vodič za OSINT istraživače/analitičare. Čine je pravila i načela koja analitičaru OSINT-a trasiraju put u istraživanju, to jest pravilno ga vode u iteracijama selektiranja te prikupljanja javno dostupnih podataka i informacija, uče ga kritičkom propitivanju određenih postupaka kojima se koristi, ali i definiraju način obrade, vrednovanja i analize javno dostupnih podataka i informacija.
Postojanje ujednačene metodologije u obavještajnoj zajednici važno je radi zajedničkog jačanja i stvaranja međusobnog povjerenja (disciplina dobiva obilježja profesije i stvara se „profesionalizam“, a minimizira se obilježje „zanata“) kako se analitičar OSINT-a ne bi oslanjao na izvore koje uvijek koristi jer ih najbolje poznaje ili bi koristio samo one izvore koje najbolje može povezati s prikupljenim podacima i informacijama. Zato mu metodologija sugerira „kako“ te u „kojim“ situacijama treba tragati za novim izvorima, odnosno informacijama i kritički ih sagledavati. Na to nas prisiljava trenutačno nekontrolirano širenje i dostupnost informacija, lažnih vijesti i dezinformacija u javnom prostoru i činjenica što prikupljanje takvih sadržaja postaje sve zahtjevnije i izazovnije. Stoga, nepostojanje jedinstvenog metodološkog okvira zahtjeva kreiranje jednog strukturiranog i provjerljivog modela s obilježjima obavještajnog ciklusa (zahtjev, planiranje, prikupljanje, pretvaranje podataka u informacije ili kontekstualizacija informacija, utočnjavanje ili provjera prikupljenih materijala prije podvrgavanja analitičkoj obradi i analiza te pravovremena diseminacija), usmjerenog na produkciju znanja u funkciji donošenja odluka.
Oslanjajući se na metodološki okvir doktrina OSINT-a pruža jasan zajednički proceduralni plan koji podrazumijeva više informacija i to od načina rada, do smjernica o organiziranju OSINT sastavnica i obučavanju pojedinaca koji rade u ovom području. Cilj doktrinarnih dokumenata je stvaranje zajedničkog dokumenta o preciznim procedurama unutar ove obavještajne discipline s krajnjim ciljem stvaranja preduvjeta za zajedničku interoperabilnost.